چگونگی استعلام مدرک تحصیلی از وزارت علوم و دریافت کد صحت در سامانه سجاد

اگر در حالِ اقدام برای ادامه تحصیل، کار و اقامت در خارج از کشور هستید، حتما می‌دانید که باید ترجمه رسمی مدارک تحصیلی خود مانند دانشنامه، ریز نمرات و … را برای پذیرش و دریافت ویزا به سفارت و سازمان‌های مربوطه ارائه نمایید؛ اما چیزی که بیشترِ افراد از آن ناآگاه هستند این است که برای ترجمه رسمی مدارک تحصیلی باید تایید مدارک را از نهاد رسمی صادرکننده‌ی آن دریافت نمایند. اگر مدرک خود را از دانشگاه های زیرنظر وزارت علوم اخذ نموده اید لازم است پیش از مراجعه به دارالترجمه، ابتدا تایید مدارک وزارت علوم را دریافت نمایید. فرآیند اخذ این تاییدیه تفاوت هایی با مدارک دانشگاه آزاد و وزارت بهداشت دارد. دارالترجمه رسمی آنلاین، در این متن با بررسی فرآیند جدید تایید مدارک وزارت علوم و دریافت کد صحت و سوالات متداول دانشجویان، راهنمای گام‌به‌گام این فرآیند را آماده نموده است. همچنین پشتیبان‌های ما ۷ روز هفته آماده هستند تا پاسخگوی پرسش‌های شما باشند. اگر مدارک خود را به تایید وزارت علوم رسانده اید و قصد ترجمه رسمی دارید، می توانید به دارالترجمه رسمی آنلاین بسپارید. برای اینکار از طریق لینک زیر سفارش خود را ثبت کنید و از خدمات ویژه ما بهره مند شوید.

ثبت سفارش ترجمه رسمی دانشنامه و ریزنمرات

۰۲۱-۶۶۹۷۶۸۵۲ \ ۰۲۱-۶۶۴۶۹۷۲۰

در این مطلب نحوه تایید مدارک توسط وزارت علوم و دریافت کد صحت را به صورت کامل توضیح خواهیم داد. از مطالب زیر هم می توانید دیدن فرمایید. نحوه تایید مدارک دانشگاه آزادتایید مدارک وزارت بهداشت

تایید مدارک وزارت علوم

برای ترجمه رسمی مدارک دانشگاه چه کارهایی را باید انجام داد؟

برای ارائه مدارک تحصیلی به دانشگاه، محل کار و سفارت در طول فرآیند پذیرش و دریافت ویزا باید آن‌ها را ترجمه رسمی نمایید. اما پیش از اقدام به ترجمه رسمی مدارک تحصیلی شما باید گام‌های دیگری را طی نموده‌باشید

  • دریافت مدارک تحصیلی مورد نظر

برای این‌که بتوانید مدارک تحصیلی مورد نظر خود را برای ترجمه رسمی به دارالترجمه بسپارید، نخست باید آن را دریافت نموده‌باشید. ترجمه رسمی دانشنامه و ریزنمرات از اصلی‌ترین مدارک تحصیلی مورد نیاز هستند. فرآیند دریافت این مدارک، زمان و هزینه‌ی آن با توجه به این‌که دانشگاه فارغ‌التحصیلی شما زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشد یا دانشگاه آزاد یا زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تفاوت خواهد داشت. توجه : در فرآیند تایید مدارک تحصیلی برای ترجمه رسمی که در ادامه به آن می‌رسیم، شما ملزم به ارائه اسکن اصل مدارک هستید. بنابراین باید نخست نسبت به دریافت مدارک تحصیلی مورد نظرتان اقدام نموده‌باشید و اگر این کار را تا به حال انجام نداده‌اید بهتر است همین حالا دست‌به کار شوید، چون فرآیند تسویه حساب بدهی‌های دانشجویی با صندوق رفاه و همچنین لغو تعهد رایگان برای دانشجویان روزانه مستلزم صرف زمان و هزینه است.

  • تایید مدارک تحصیلی مورد نظر

تایید مدارک تحصیلی خدمتی است که برای ترجمه رسمی مدارک ارائه می‌شود. پیش از اقدام به ترجمه رسمی شما باید تاییدیه مدارک تحصیلی را دریافت نمایید که آن هم با توجه به دانشگاه فارغ‌التحصیلی متفاوت است. دانش‌آموختگان دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، علمی-کاربردی و غیرانتفاعی که زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوی هستند، برای تایید مدارک وزارت علوم باید از سامانه وزارت علوم به نام سامانه سجاد اقدام نمایند. فرآیند تایید مدارک تحصیلی دانشگاه‌های زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مسیر دیگری صورت می‌پذیرد و دانشجویان دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور می‌توانند تایید مدارک تحصیلی خود را از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد پیگیری نمایند.

  • اقدام به ترجمه رسمی

با در دست داشتن اصل مدارک تحصیلی و تاییدیه مدارک وزارت علوم شما می‌توانید کار خود را به یک دارالترجمه رسمی خوب بسپارید. لازم به ذکر است که برای احراز هویت بعضی از دارالترجمه‌ها از شما مدارک شناسایی مانند شناسنامه یا کارت ملی را هم درخواست می‌نمایند. تایید مدارک وزارت علوم

نحوه تایید مدارک توسط وزارت علوم

بر اساس اطلاعیه جدید سازمان امور دانشجویان، از فروردین سال ۱۳۹۸ دانش‌آموختگان دانشگاه‌های دولتی، پیام نور، علمی-کاربردی و  غیرانتفاعی می‌توانند از سامانه وزارت علوم به آدرس  www.portal.saorg.ir برای تایید مدارک تحصیلی خود اقدام نمایند. دانش‌آموختگان دانشگاه‌های آزاد اسلامی و دانشگاه‌های زیر نظر وزارت بهداشت نباید از سامانه سجاد برای تایید مدارک تحصیلی خود اقدام نمایند. پیش از این اطلاعیه، دانشجویان مجبور بودند برای ارائه اصل مدارک به صورت حضوری به آدرس وزارت علوم برای تایید مدارک مراجعه نمایند اما اکنون، دیگر نیازی به مراجعه حضوری برای تایید مدارک و دریافت مهر و امضای اداره کل دانشجویان نیست. شما می‌توانید همه کارهای تایید مدارک تحصیلی را از طریق  سامانه وزارت علوم برای تایید مدارک تحصیلی انجام دهید و پس از دریافت کد صحت، با در دست داشتن اصل مدارک و کد صحت مستقیما برای ترجمه از طریق دارالترجمه رسمی اقدام نمایید. طبق همین اطلاعیه، متقاضیانی که مدارک تحصیلیشان در سامانه قبلی به آدرس www.mad.saorg.ir/EDUS/Default.Aspx به تایید رسیده است، از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸ الی ۱۲ برای دریافت مهر و امضا به اداره کل امور دانشجویان داخل مراجعه یا از طریق پست اقدام نمایند. در ادامه مسیر انجامِ تایید مدارک تحصیلی برای ترجمه رسمی را همراه با شما گام‌به‌گام انجام خواهیم داد:

گام اول: ورود به سامانه سجاد

دانش‌آموختگان وزارت علوم برای تایید مدارک تحصیلی باید در سامانه سجاد به آدرس www.portal.saorg.ir یک حساب کاربری ایجاد نمایند یا اگر از قبل حساب کاربری دارند، وارد حساب کاربری خود شوند تا بتوانند خدمت موردنظر خود را درخواست دهند. دانش‌‌آموختگان مقطع روزانه برای انجام لغو تعهد آموزش رایگان پیش از این در سامانه سجاد ثبت نام نموده‌اند؛ اما اگر دانشجوی مقطع شبانه، غیرانتفاعی، علمی-کاربردی هستید و تا به حال وارد سامانه سجاد نشده‌اید و در آن ثبت نام ننموده‌اید، می‌توانید راهنمای استفاده از سامانه سجاد را مطالعه نمایید.

توجه: همان‌طور که پیش از این گفته‌شد، متقاضی تایید مدارک برای ترجمه رسمی، باید مدارک مورد نظر را دریافت نموده‌باشد. مثلا اگر شما می‌خواهید تاییدیه دانشنامه یا ریزنمرات خود را برای ترجمه رسمی بگیرید، در طول فرآیند از شما خواسته می‌شود که تصاویر مدارک مورد نظر خود را آپلود نمایید.

گام دوم: ثبت درخواست خدمت تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی در سامانه سجاد

پس از ورود به حساب کاربری که نام خود را در بالای صفحه آن مشاهده می‌نمایید، از گزینه‌های منوی بالای صفحه، سربرگ “خدمات” را انتخاب نمائید. در این قسمت تمامی خدماتی که از طریق این سامانه ارائه می‌شود، برای شما نشان داده خواهد شد. از ستون “اداره کل امور دانشجویان داخل” روی گزینه ی “تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی داخل کشور جهت ترجمه رسمی” را کلیک نمایید.

گام سوم: موافقت با قوانین و مقررات بهره‌مندی از خدمت تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی در سامانه سجاد

در این صفحه یک سری قوانین و مقررات برای ادامه فرآیند تایید مدارک تحصیلی نوشته شده است. بعد از اینکه آن‌ها را مطالعه نمودید، گزینه “با قوانین گفته شده موافق هستم” را تیک بزنید. سپس روی گزینه “بعدی” کلیک نمایید. این قوانین و مقررات شامل صحت اطلاعات و همچنین تعهد به ارائه تصویر اصل مدارک است که پیش از این بدان اشاره شد. همچنین امکان ارائه خدمت به دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه‌های آزاد اسلامی، علوم پزشکی و مراکز تربیت معلم در این سامانه وجود ندارد.

گام چهارم: مشخص نمودن مقطع تحصیلی مورد نظر برای تایید

در این قسمت اطلاعات هویتی و تحصیلی که شما در هنگام ثبت‌نام وارد نمودید، بازبابی می شود. با کلیک بر روی هر گزینه اطلاعات شما که پیش از این ثبت شده‌است، نمایش داده می‌شود و تنها کافی است بر روی آن‌ها کلیک نمایید. آن‌ها را با دقت بخوانید و در صورت وجود مغایرت از گزینه “ویرایش پروفایل” که در نوار بالای صفحه وجود دارد استفاده و اطلاعات خود را تغییر و یا تکمیل نمائید. در صورتی‌که همه ی اطلاعات درست بود، روی گزینه “بعدی” کلیک کنید.

گام پنجم: پاسخ به اطلاعات تکمیلی

در این صفحه فرم اطلاعات تکمیلی برای شما نمایش داده می شود. شما باید به تمامی فیلدهای ستاره‌دار حتما پاسخ دهید. در این صفحه مواردی از قبیل علت ترجمه مدارک، مشخصات درخواست و … از شما پرسیده می شود. همچنین تمامی مستندات و تصاویر خواسته شده بسته به نوع درخواست را باید در قسمت های مربوطه بارگذاری نمایید. بعد از تکمیل فرم اطلاعات تکمیلی، به سوال امنیتی پایین صفحه پاسخ داده و روی گزینه “ارسال” کلیک نمایید. توجه: یکی از پرسش‌هایی که متقاضیان تایید مدارک تحصیلی دارند این است که در قسمت اطلاعات تکمیلی از آن‌ها خواسته‌می‌شود نام دانشگاه یا کشور مورد نظر که قرار است ترجمه رسمی را به آن ارائه نمایند، بنویسند و از آن‌جایی که بسیاری از متقاضیان هنوز مطمئن نیستند که از کدام دانشگاه یا حتی کشور پذیرش دارند، چگونه باید این اطلاعات را تکمیل نمایند. لازم به ذکر است که اهمیتی ندارد که در این قسمت نام چه دانشگاه یا کشور را ثبت می‌نمایید و صرفا این فیلدها باید پر شوند.

توجه: اگر یکی از فیلدهای ستاره‌دار خالی باشد، پیامی برای شما نمایش داده می‌شود و از ادامه فرآیند تا تکمیل آن‌ها جلوگیری به عمل می‌آید.

گام ششم: پرداخت هزینه تایید مدارک تحصیلی وزارت علوم

بعد از کلیک روی گزینه “ارسال” و در صورت صحیح بودن تمامی فیلدها و نداشتن هیچ پیام خطایی، شما به درگاه بانکی متصل خواهید شد و شما  هزینه تایید مدارک وزارت علوم و دریافت کد صحت را به صورت آنلاین پرداخت می‌نمایید. اطلاعات کارت بانکی خود را در قسمت های مربوطه وارد نمائید.

در صورت موفقیت پرداخت، پیغامی شامل کد پیگیری تراکنش بانکی نمایش داده می‌شود. کد پیگیری را نگه دارید تا در صورت بروز مشکل امکان پیگیری باشد. و در صورت ناموفق بودنِ پرداخت، پیام زیر نمایش داده می‌شود و امکان رفع مشکل و تلاش مجدد برای شما وجود خواهد داشت.

اما هزینه تایید مدارک تحصیلی وزارت علوم چقدر است؟

هزینه تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی وزارت علوم با توجه به نوع مدرک متفاوت است و با کلیک بر روی نوع مدرک درخواستی شما -در قسمت اطلاعات تکمیلی- مبلغ پرداختی به طور اتوماتیک اعلام می‌شود . طبق اطلاعیه جدید سازمان امور دانشجویی درباره تعرفه تایید مدارک هزینه بعضی مدارک تحصیلی از این قرار است: هزینه تایید دانشنامه: ۲۳۰۰۰۰ ریال هزینه هزینه تایید ریزنمرات تحصیلی: ۱۷۰۰۰۰ ریال هزینه تایید گواهی رتبه ممتازی یا رتبه فارغ‌التحصیلی: ۶۰۰۰۰ ریال

گام هفتم: پیگیری وضعیت درخواست تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی

پس از انجام فرآیند درخواست تایید مدارک وزارت علوم و پرداخت موفق، طی چند روز شما پیامک  یا ایمیلی دریافت می‌نمایید که در آن از شما خواسته می‌شود برای مشاهده وضعیت خود از طریق پورتال سازمان امور دانشجویان -حساب کاربری خود در سامانه سجاد- اقدام نمایید. از منوی بالای صفحه، روی سربرگ “کارتابل” کلیک نمایید. وضعیت درخواست شما برای تایید مدارک تحصیلی می‌تواند یکی از حالات ذیل باشد:

  1. نیاز به بازبینی توسط کارشناس: در صورتی‌که کارشناس سازمان امور دانشجویی برای تایید مدرک تحصیلی مورد نظر، گزینه نیاز به بازبینی را لازم دیده‌باشد، شما این پیام را دریافت می‌نمایید.
    در این صورت می‌توانید برای ویرایش اطلاعاتی که در بخش توضیحات برای شما آمده‌ است، اقدام و پس از پاسخ به سوال امنیتی، گزینه “بروزرسانی” را کلیک نمایید. همچنین در صورت صرف نظر از ترجمه رسمی و تایید مدارک می ‎توانید با انتخاب گزینه “لغو درخواست” فرایند را لغو نمایید.
  2. عدم تایید درخواست توسط کارشناس : اگر درخواست تایید مدارک شما رد شود، پیغام ذیل در بخش توضیحات برای شما نمایش داده می شود.
  3. تایید درخواست متقاضی : در صورتی که درخواست شما مورد تایید کارشناس مربوطه قرار گیرد، پیغام ذیل برای شما نشان داده می شود.

زمانی‌که که روی گزینه “تاییدیه مدرک” کلیک نمایید، گواهی تاییدیه مدارکی شبیه تصویر ذیل به شما ارائه می‌شود. بدین ترتیب فرایند تایید مدارک دانشگاهی وزرات علوم برای شما به پایان می رسد و شما می توانید با در دست داشتن تاییدیه مدارک تحصیلی خود مانند تاییدیه دانشنامه، تاییدیه ریزنمرات یا … که در آن کد صحت شما در سمت چپ زیر QR Code آمده‌است و همچنین اصل مدارک مورد نظر مثلا اصل دانشنامه برای ترجمه رسمی به دارالترجمه رسمی مورد نظر خود مراجعه نمایید.

پرسش‌های متداول در استعلام مدارک تحصیلی وزارت علوم و اخذ کد صحت

نویسنده: رسمی آنلاین برچسب‌ها:, , , , ,
ثبت سفارش تماس با دارالترجمه
برای چت آنلاین در واتس‌اپ کلیک کنید
تلفن: 66469720-021 و 66469735-021
گفتگو با مدیر