اپلای برای دانشگاه‌های فرانسه چه مراحلی دارد؟

فرانسه یکی از کشورهایی است که بسیاری از ایرانیان رویای زندگی در آن را در سر می‌پرورانند. بسیاری از ایرانیان برای مقاصد مختلفی به این کشور مهاجرت می‌کنند. اما بسیاری از مهاجرین به این کشور نیز قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند.

فرانسه یکی از کشورهایی است که سیستم آموزشی آن جزو باکیفیت‌ترین سیستم‌های آموزشی در سراسر دنیا محسوب می‌شود. از طرفی هزینه‌های تحصیل در دانشگاههای فرانسه نیز بسیار پایین است. در نتیجه هر فردی علاقه دارد تا با تحصیل در این کشور هم از  مدرک معتبر برخوردار باشد، هم دانش خود را بتواند در دانشگاهی باکیفیت تکمیل نماید.

به همین منظور اگر شما نیز رویای تحصیل در فرانسه را در سر می‌پرورانید می‌توانید تا انتهای مقاله با ما باشید.

ثبت سفارش ترجمه مدارک برای اپلای در فرانسه

دانشگاه‌های فرانسه

یکی از نکاتی که تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه را جذاب می‌کند، ورود آسان به دانشگاه‌های این کشور است. برخلاف ایران که متقاضیان دانشگاه باید به سختی تلاش کنند تا به دانشگاه راه یابند، ورود به دانشگاه‌های فرانسه نیاز به شرکت در هیچ آزمونی را ندارد. تنها ویژگی برای ورود به دانشگاه‌های فرانسه این است که با زبان فرانسه آشنایی داشته باشید. در ضمن داشتن مدرک دیپلم نیز یکی از الزامات در این کشور است.

دولت فرانسه همیشه ربع بودجه‌ی کشور را صرف امور آموزشی می‌کند که نشان از اهمیت بالای این امر برای دولتمردان آن است. دوره‌های تحصیل در این کشور، مانند کشور ایران شامل لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می‌شود که در ادامه به آن میپردازیم.

دوره لیسانس

اگر متقاضی تحصیل در این مقطع در کشور فرانسه هستید باید بدانید که این مقطع داوطلبان زیادی مخصوص به خود دارد. این دوره‌ی سه ساله نیازمند گذراندن ۱۸۰ واحد درسی است.

مانند کشور ایران، امتحانات پایان ترم برای اغلب دروس برگزار می‌شود و اندکی از دروس برای اتمام نیازمند ارائه تز و پایان نامه است.

این مقطع به زبان فرانسه تدریس می‌شود و مدرک b2 زبان برای ورود  به کشور و دانشگاه الزامی است. اما برای اپلای هر دانشگاه بسته به رشته و شهری که در آن قصد تحصیل دارد ددلاین مخصوص به خود را دارد.

مقطع فوق لیسانس

این مقطع که متقاضیان زیادی دارد شامل یک دوره ۲ تا ۳ ساله است که هر سال شامل یک بخش می‌شود. این مقطع دو ساله برای هر دوره نیازمند گذراندن کارآموزی است. پس از گذراندن دو دوره کارآموزی و ارائه پایان نامه می‌توانید مدرک خود را دریافت نمایید.

مقطع دکتری

کیفیت بالای تحصیل در این کشور باعث دریافت بیشترین جایزه‌ی نوبل توسط دانشجویان  آن شده است. هزینه‌های تحصیل پایین نیز می‌تواند یکی از ویژگی‌هایی باشد که هر فردی را ترغیب می‌کند تا برای بدست آوردنش تلاش کند. اگر تمایل دارید تا در این مقطع تحصیل کنید بهتر است تا رزومه‌ی خود را بسیار قوی کنید. معدل بالا در مقطع قبلی و داشتن مقاله و تسلط به زبان جزو گزینه‌هایی است که شانس شما را بیشتر می‌کند.

راهنمای استعلام مدارک تحصیلی برای اپلای

برای اپلای در این مقطع ۳ الی ۴ ساله لازم است تا حتما دوره دوم کارشناسی ارشد را سپری کرده باشید تا مجوز ورود به مقطع دکتری را بتوانید کسب کنید. این دوره نیز با دفاع از پایان نامه به پایان می‌رسد.

مزایای تحصیل در این کشور

 • اگر در این کشور تحصیل کنید می‌توانید از کمک هزینه تهیه‌ی مسکن برخوردار شوید.
 • هزینه‌ی تحصیل در این کشور بسیار پایین‌ است.
 • می‌توانید از دانشگاه‌هایی اجازه تحصیل بگیرید که نیازمند زبان انگلیسی هستند.
 • با تحصیل در این کشور از بیمه رایگان برخوردار می‌شوید.
 • از کیفیت دانشگاه‌های این کشور هرگز نمی‌توان بی‌تفاوت عبور کرد.
 • بسته به مقطع و رشته‌ای که تحصیل می‌کنید می‌توانید از کار دانشجویی بهره ببرید.
 • دانشجویان مقطع دکترا حقوق دریافت می‌کنند.

هزینه تحصیل در کشور فرانسه

هزینه‌های تحصیل بر عهده‌ی دولت است. هر دانشجو به طور متوسط حدود ۱۰ هزار یورو از دولت در طی سال دریافت خواهد کرد.

با این حال حدود ۱۹۰ یورو برای تحصیل در مقطع لیسانس، ۲۶۰ یورو برای مقطع فوق لیسانس و ۳۹۶ یورو برای تحصیل در مقطع دکترا برآورد هزینه تحصیل را شامل می‌شود. البته دانشجویان رشته‌های مهندسی حدود ۶۲۰ یورو هزینه را متحمل می‌شوند.

دانشگاه‌های برتر فرانسه

 • دانشگاه سوربن
 • دانشگاه پاریس تِک
 • دانشگاه پانتئون آساس
 • دانشگاه پیر و ماری کوری
 • دانشگاه لیل
 • دانشگاه پلی تکنیک

بورسیه تحصیلی

بورسیه تحصیلی بیشتر به دانشجویان زیر ۲۸ سال تعلق می‌گیرد. این بورس بیشتر توسط وزارت امور خارجه یا سفارت کشور انجام می‌پذیرد. این مبلغ بر اساس معیارهای اجتماعی تخمین زده می‌شود و اغلب بین ۱۶۰۰ تا ۴۶۰۰ یورو در نظر گرفته می‌شود.

کلام آخر:

تحصیل در کشوری که از هر نظر بتواند دانشجو را ارتقا دهد، یکی از رویاهایی است که هر فرد علاقه مند به تحصیل در سر می‌پروراند. قطعا کشور فرانسه یکی از این کشورهاست که نه تنها امکانات خوبی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، بلکه کیفیت دانشگاه‌های این کشور تضمین می‌کنند که قطعا دانشجو پس از اتمام تحصیل می‌تواند در زمینه رشته‌ی تحصیلی خود حرفی برای گفتن داشته باشد.

دولت فرانسه یکی از معدود دولت‌هایی است که بخش عنده‌ای از بودجه‌ی خود را سالیانه برای ارتقای کیفیت تحصیل در نظر می‌یگرد. همین امر سبب شده است که هر ساله بخش عظیمی از جوایز نوبل به این کشور اعطا شود.

کیفیت تحصیل و اعتبار مدرک این کشور باعث می‌شود شما پس از اتمام تحصیل بتوانید در هر کجایی که خواستید به اشتغال بپردازید. هرچند تحصیل در مقطع دکترا در این کشور خود اشتغال به حساب می‌آید و به دانشجویان حقوق پرداخت می‌شود.

با این حال هزینه‌ی اندک تحصیل در  این کشور نیز می‌تواند از مواردی باشد که تحصیل را در این کشور رویایی می‌کند.

اگر خواهان تحصیل در این کشور هستید برای اپلای بهتر است به سایت خود دانشگاه مراجعه نمایید و مستقیما تاریخ دلاین را از سایت خود دانشگاه استعلام کنید.

پس از آن برای ارتقای سطح کیفیت و زندگی بهتر است به آموختن زبان فرانسه بپردازید. مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی برای ورود به مقطع لیسانس و دوره‌ی دوم کارشناسی ارشد برای ورود به دکترا از الزاماتی است که باید با خود داشته باشید.

پس از آن راه سختی در پیش ندارید جز اینکه منتظر باشید تا دانشگاه با پذیرش شما موافقت نماید. سپس می‌توانید با طیب خاطر مقدمات مهاجرت خود را آماده نمایید.

0 دیدگاه برای اپلای برای دانشگاه‌های فرانسه چه مراحلی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید