همه چیز را راجع به دانشگاههای ایتالیا بدانید!

همه چیز را راجع به دانشگاه‌های ایتالیا بدانید!

تحصیل در ایتالیا و کشورهای اروپایی می‌تواند رویای هر دانشجوی ایرانی باشد، ایتالیا یکی از کشورهای  اروپایی است که متقاضیان زیادی جهت اخذ ویزای تحصیلی دارد. در این مبحث شما را با تمام نکات مربوط به دانشگاه‌های ایتالیا و مدارک لازم جهت اخذ اپلای از آنها آشنا می‌کنیم.

تحصیل در ایتالیا

89 دانشگاه در ایتالیا وجود دارد که در کنار مراکز علمی و پلی تکنیک، سیستم آموزشی ایتالیا را تشکیل می‌دهند. در دانشگاه‌های ایتالیا اکثر دانشگاه ها در مقاطع بالاتر از کارشناسی رشته‌های زیادی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. در حال حاضر بیش از 32000 دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های ایتالیا تحصیل می‌کنند.

مقاطع آموزشی در دانشگاه‌های ایتالیا

دوره کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا یک دوره 3 ساله بوده و بعد از کسب مدرک قبولی یک دوره 2 ساله برای کارشناسی ارشد است. سیستم نمره دهی در دانشگاه‌های ایتالیا بر اساس امتیاز است و بر اساس زمان مورد نیاز برای پاس کردن هر درس محسابه می‌شود.

 

تحصیل در ایتالیا

چه زمانی می توان برای ادامه تحصیل در ایتالیا درخواست اپلای کرد؟

دانشجویان میتوانند بعد از گذراندن 3 سال در دانشگاه تغییر رشته دهند و برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر سفر کنند. این دوره برای دانشجویان رشته حقوق 5 سال و برای دانشجویان رشته پزشکی 6 سال است.

انواع دانشگاه‌ها در ایتالیا

همانطور که گفتیم سیستم آموزشی ایتالیا دارای حدود 89 دانشگاه است که شامل:  دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های غیر دولتی مورد تایید و دانشگاه‌های مجازی می‌شوند.

مشهورترین دانشگاه‌های ایتالیا

از آنجایی که تمام دانشگاه‌های ایتالیا مورد تایید وزارت علوم کشور ایران است، بنابراین دانشجویان می‌توانند برای ادامه تحصیل در هر دانشگاهی در این کشور اقدام کنند. یکی از دانشگاه‌های بسیار قدیمی و معتبر ایتالیا دانشگاه بولونیا است که در این شهر واقع شده است. این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه اروپا و مهد آموزش این قاره محسوب می‌شود.

امکان ادامه تحصیل از ابتدای مقطع کارشناسی تا دکترا برای دانشجویان ایرانی در ایتالیا فراهم است. دانشگاه‌های شهر رم، میلان، فلورانس و تورینو دارای شهرت جهانی هستند و حتی بورس دولتی به دانشجویان کشورهای جهان سوم اعطا می کنند.

دانشگاه‌های شهرهای پادووا، تورین و ونیز نسبت به دانشگاه‌های رم و میلان ارزان‌تر هستند و در عین حال دانشگاه‌های معتبری محسوب می‌شوند. انتخاب دانشگاه و شهری که در آن قصد تحصیل دارید بستگی به شرایط دانشگاه و رشته‌ای که قرار است در آن تحصیل کنید دارد.

محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی در ایتالیا

اگرچه رشته های هنری و طراحی و مد ایتالیا شهرت جهانی است، اما رشته های محبوب دیگری نیز در این کشور وجود دارد که هر ساله متقاضیان زیادی جهت ادامه تحصیل در آنها درخواست خود را به دانشگاه‌های این کشور می‌فرستند. این رشته ها شامل رشته‌های: مالی، بازاریابی، طراحی صنعتی، اقتصاد، علوم ارتباطات، هنرهای تجسمی، مدیریت، مطالعات فرهنگی، صنعت توریسم، معماری و شهرسازی و علوم پزشکی است.

چگونه برای ادامه تحصیل در ایتالیا اقدام کنیم

دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا را دارند، باید دارای دیپلم بوده و مدرک 12 سال آموزش در سیستم آموزش و پروش ایران را داشته باشند. ضمن این که باید یک سال نیز سابقه تحصیل در دانشگاه داشته باشند. ضمنا در صورتی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیایی زبان داشته باشید باید دارای مدرک B1 آموزش زبان ایتالیایی باشید.

مقطع کارشناسی

برای درخواست ادامه تحصیل در دانشگاه‌های انگلیسی زبان و برنامه‌های کارشناسی باید حداقل نمره 5 آیلتس را کسب کرده باشید،  دانشنامه و ریز نمرات دانشجو نیز باید به زبان ایتالیایی ترجمه شده باشد. مدرک زبان انگلیسی با سطح B2، اسکن پاسپورت و اسکن عکس 3×4 از جمله موارد دیگر است.

 

سفارت ایتالیا

مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در برنامه‌های کارشناسی ارشد نمره آیلتس آکادمیک 6.5 لازم است، همچنین در رشته‌های هنری از جمله طراحی و معماری نیاز به ارائه نمونه کار است. همچنین ارائه مدرک کارشناسی که دارای حداقل 3 تا 4 سال تحصیلات آکادمیک باشد. اصل مدرک به همراه نمرات باید به ایتالیایی ترجمه شده و مورد تاییدات رسمی واقع شده باشد. همچنین تکمیل فرم پذیرش از دانشگاه مربوطه، انگیزه نامه، توصیه‌نامه و رزومه از جمله مدارک مهم دیگر در امر پذیرش در این مقطع است. رزومه عملی شامل سوابق طراحی و تصاویر و توضیحات پروژه‌های انجام شده دانشگاهی و غیر دانشگاهی (portfolio) برای رشته‌های معماری و شهرسازی نیز مورد نیاز است.

 

مطالب مرتبط:تعرفه ترجمه رسمی مدارک دانشگاهی

مقطع دکترا

نیاز به سابقه پژوهشی دانشجو، رزومه کاری و تحصیلی شاخص دارد. در بسیاری از دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته‌های دکترا ممکن است تدریس به زبان ایتالیایی و امتحانات به زبان انگلیسی باشد. مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا در این مقطع رزومه کامل تحصیلی و کاری CV به فرمت اروپایی، ترجمه مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات به زبان انگلیسی یا ایتالیایی، توصیه ‌نامه استاد (Recommendation Letter) از دو نفر از اساتید، انگیزه نامه SOP Statement of Purpose در حداکثر دو صفحه به زبان انگلیسی که بیانگر تمایل دانشجو به تحصیل در رشته مورد نظر باشد،  پروژه تحقیقاتی Proposal of Research، خلاصه تز فوق لیسانس، مقالات چاپ شده در ژورنال‌های داخلی و بین‌المللی، مدرک زبان انگلیسی با سطح B2، اسکن پاسپورت و اسکن عکس 3×4

برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا چه مدارکی باید ارائه شود؟

فیش حقوقی سرپرست و اجاره نامه مهم‌ترین مدارک مورد نیاز جهت اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا هستند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا چقدر است؟

تمام دانشگاه‌های دولتی ایتالیا هزینه ای بالغ بر سالانه 1500 تا 5000 یورو دارند. البته یکی از محاسن تحصیل در این کشور آن است که در ایتالیا خود دانشگاه یا شهرداری منطقه‌ای که در آن تحصیل می‌کنید برای دانشجویان خارجی مبلغی را به عنوان کمک هزینه اختصاص می‌دهد که بین 200 تا حداکثر 700 یورو در ماه است.

در بسیاری از بورسیه‌های ایتالیا، شهریه دانشگاه waive می شود. به این ترتیب خوابگاه مجانی به دانشجو تعلیق می‌گیرد و همچنین کمک هزینه تحصیلی نیز به شما تعلق خواهد گرفت.

جمع‌بندی نهایی

توجه داشته باشید که دریافت پذیرش یا اپلای از دانشگاه‌های ایتالیا به خودی خود تضمینی برای ورود به این کشور نیست و بعد از اخذ پذیرش باید اقدام به دریافت ویزای این کشور کنید که مراحل خاص خود را دارا می‌باشد. باید بگوییم که داشتن مدرک زبان در زمان اخذ پذیرش از دانشگاه اهمیت زیادی ندارد اما در زمان درخواست ویزای تحصیلی مدرک زبان مورد نیاز خواهد بود.

 

0 دیدگاه برای همه چیز را راجع به دانشگاههای ایتالیا بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید