موقعیت‌های تحصیلی دانشجویان ایرانی در آلمان

بسیاری از دانشجویان ایرانی، علاقه دارند تا موقعیت های تحصیلی در آلمان را به عنوان یکی از گزینه های خود مدنظر بگیرند، تا از این طریق به سیستم آموزشی با کیفیت‌تری دسترسی داشته باشند. از طرف دیگر با تحصیل در این مراکز، بتوانند توانایی‌ها و مهارت‌های شغلی خود را نیز ارتقا دهند. هم‌چنین و همان‌طور که می‌دانیم تحصیل در یک کشور دیگر موجب می‌شود تا این دانشجویان بتوانند زبان دیگری را نیز بیاموزند و با مردم دیگر نقاط جهان ارتباط برقرار نمایند. برای چنین دانشجویانی، تحصیل در آلمان می‌تواند بهترین گزینه پیش رو باشد.

به طور کلی می‌توان گفت در کشور آلمان، دانشگاه‌های بسیار زیادی وجود دارند که تحصیل در آن‌ها برای دانشجویان بین المللی  و ایرانی، بسیار کم هزینه و یا حتی بدون هزینه است. از جمله رشته‌های مهم قابل تحصیل در این دانشگاه‌ها می‌توان رشته‌های مهندسی، پزشکی، معماری، هنر و … را نام برد.

دلائل عمده تحصیل دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های آلمان

در بسیاری از دانشگاه‌های آلمان، دانشجویان سایر کشورها می‌توانند با پرداخت هزینه و شهریه بسیار کمی، وارد دانشگاه مورد نظر و رشته مورد علاقه خود شوند. از طرف دیگر، کشور آلمان دارای سیستم آموزشی قدرتمند و با کیفیتی است و هم‌چنین دروس و رشته‌های متنوعی برای انتخاب کردن دارد. در کشور آلمان جدای از موارد تحصیلی، می‌توان به گشت و گذار تاریخی و فرهنگی نیز اقدام نمود چراکه این کشور دارای تنوع فرهنگی بسیار بالایی است. این عامل موجب می‌شود تا دانشجوایان ایرانی بتوانند با فرهنگ اقوام دیگر نیز آشنا شوند. پس از انجام تحصیلات نیز موقعیت‌های شغلی مناسبی برای دانشجویان بین المللی در این کشور در نظر گرفته شده است.

 

ثبت سفارش ترجمه برای اپلای

مراحل لازم برای دستیابی به موقعیت‌های تحصیلی در کشور آلمان

برای دستیابی به موقعیت‌های تحصیلی مناسب در کشور آلمان، لازم است حتما دانشجویان ایرانی چند مرحله را طی کنند تا بتوانند به این دانشگاه‌ها وارد شوند و از مزایای آن برخوردار گردند.

در نظر گرفتن برنامه تحصیلی مناسب

در این گام، لازم است حتما افرادی که علاقه دارند برای ادامه تحصیلات خود به دانشگاه‌های آلمان بروند، برنامه تحصیلی و رشته تحصیلی مورد نظر و دانشگاه مورد علاقه خود را در نظر بگیرند. بنابراین به طور کامل به این مساله بیندیشید و با توجه به اینکه در کشور آلمان، رشته‌ها و دانشگاه‌های بسیار متنوعی وجود دارد دانشگاه و رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. لازم است بدانید در این کشور، موقعیت‌های تحصیل کارشناسی به زبان انگلیسی، بسیار کم است و بیشتر دروس، هم به زبان انگلیسی و هم به زبان آلمانی، تدریس می‌شوند. بعضی از دانشگاه‌ها نیز آموزش زبان آلمانی، برگزار می‌کنند. بنابراین با در نظر گرفتن این مسائل، دانشگاه مورد نظر خود را برگزینید.

در نظر گرفتن شرایط دانشگاه

پس از انتخاب دانشگاه مناسب و رشته مورد علاقه خود، لازم است حتما شرایط مورد نظر دانشگاه را نیز در نظر بگیرید. برای دستیابی به این منظور می‌توانید سایت دانشگاه را مشاهده کنید و شرایط پذیرش دانشجوی ایرانی را از این طریق مطالعه و بررسی کنید. لازم است بدانید شرایط ورود یک دانشگاه در آلمان با دیگر دانشگاه‌ها تفاوت دارد. بنابراین باید حتما زمانبندی دانشگاه و مدارک مورد نیاز خود را از طریق سایت آن، پیگیری کنید.

یادگیری زبان آلمانی

لازم به ذکر است که موفقیت شما در یک دانشگاه آلمانی زبان، بسته به این است که چه مقدار به زبان آلمانی تسلط دارید. حتی اگر دانشگاه مورد نظرتان، به زبان انگلیسی است لازم است حتما زبان آلمانی را نیز بیاموزید چراکه تنها از این طریق می‌توانید تمامی سخنرانی‌ها و مطالب درسی خود را پیگیری کنید. از طرف دیگر، بیشتر دروس در این دانشگاه‌ها به ویژه در بعضی از مقاطع تحصیلی، از جمله بالاتر از کارشناسی، به زبان آلمانی است. هم‌چنین دانستن زبان آلمانی، به مراودات بیرون از دانشگاه هم به شما کمک خواهد کرد.

تهیه کردن هزینه‌های تحصیل و مهاجرت

لازم است اطمینان داشته باشید که منابع مالی کافی، برای زندگی و تحصیل در آلمان خواهید داشت. دانشجویان بین المللی در آلمان باید مبلغ 10236 یورو برای مخارج زندگی‌شان در حساب مالی بلوکه شده‌ای در آلمان داشته باشند که این مبلغ با توجه به شهری که در آن ساکن می‌شوید و یا با توجه به نوع مخارج شما، تغییر خواهد کرد. بنابراین لازم است حتما از 6 ماه قبل از اقدام به گرفتن پذیرش دانشگاه، این مبلغ را جمع آوری کنید.

ثبت درخواست پذیرش از دانشگاه

پس از اینکه مدارک خود را تهیه کردید می‌توانید تقاضای خود را در سایت دانشگاه، ثبت کنید. روش ثبت درخواست به شیوه‌های انلاین و یا پستی و یا حضوری است که بسته به نوع دانشگاه، متفاوت است. در این زمینه نیز لازم است حتما با دانشگاه مورد نظرتان، مکاتبه کنید. از طرف دیگر از آنجا که دانشجویان زیادی از سراسر جهان به پذیرش در این دانشگاه‌ها اقدام می‌کنند لازم است حتما در خواست خود را به سرعت به دانشگاه مورد نظرتان ارسال کنید و پس از ثبت درخواست، منتظر نامه پذیرش از طرف آن دانشگاه باشید.

دریافت ویزا

دانشجویان ایرانی که علاقه دارند برای تحصیل به آلمان بروند لازم است حتما ویزای تحصیلی و یا ویزای دانشجویی آلمان، دریافت کنند.

یافتن محل سکونت

پس از اینکه از طرف دانشگاه، پذیرش شدید و ویزای تحصیلی خود را دریافت کردید لازم است حتما جایی را برای سکونت در این کشور در نظر بگیرید.

تکمیل ثبت نام در دانشگاه

پس از ورود به آلمان و برای تکمیل کردن مراحل پذیرش خود در دانشگاه، لازم است به دانشگاه مورد نظر بروید و در برنامه تحصیلی که پذیرفته شده‌اید، ثبت نام کنید. در این مرحله لازم است مبلغ 150 تا 250 یورو پرداخت کنید و هزینه بلیط ترم را نیز پبردازید تا بتوانید از وسائل نقلیه تا 6 ماه استفاده کنید. بنابراین باید تمامی مدارک خود از جمله پاسپورت، یک قطعه عکس از پاسپورت، ویزاو یا مجوز اقامت، مدارک تحصیلی، نامه پذیرش و… را حتما فراهم نموده باشید. پس از ثبت نام در دانشگاه به شما آیدی کارت، تعلق خواهد گرفت تا با استفاده از این آیدی، بتوانید برای دریافت مجوز اقامت و حضور در کلاس‌ها اقدام کنید. لازم به ذکر است که باید هر ترم را پس از پایان ترم قبل ثبت نام کنید و هزینه مربوط به آن را پرداخت نمایید.

 

 

 

 

نویسنده: محمدرضا برچسب‌ها:, , , ,
ثبت سفارش تماس با دارالترجمه
برای چت آنلاین در واتس‌اپ کلیک کنید
تلفن: 66469720-021 و 66469735-021
گفتگو با مدیر