تحصیلات در دانشگاه‌های کشور نروژ

تحصیلات عالی در نروژ متشکل از دانشگاههای دولتی و خصوصی است. برخی از آنها تخصصی ، برخی جامع و برخی – به عنوان “کالج های دانشگاهی” شناخته می شوند – عمدتا مقطع کارشناسی این کشور بیشتر بر رشته‌های حرفه‌ای متمرکز شده است که طیف وسیعی از رشته‌ها را در بر می‌گیرد.

چهار دانشگا نروژ در رنکینگ رتبه بندی دانشگاه‌های جهان در سال   2019 ، حضور دارند. اینها دانشگاه اسلو (رتبه 135 جهانی) ، دانشگاه برگن (171 امین) ، دانشگاه علم و صنعت نروژ (363 مشترک) و دانشگاه ترومسو دانشگاه قطب شمال نروژ (369 مشترک) هستند.

نروژ در سیستم بولونیا نیز ثبت نام کرده است. هدف از این سیستم سازگاری سیستم های آموزش عالی اروپا است. سیستم بولونیا شامل سیستم انتقال و جمع آوری اعتبار اروپا (ECTS) است.این بدان معنی است که دانشجویانی که مدارک یا دوره‌هایی را در دانشگاه‌های نروژ به پایان می‌رسانند ،  گواهینامه‌هایی دریافت می‌کنند  که توسط کشو‌رهای دیگر در سراسر جهان شناخته شده‌اند.

ثبت سفارش و پیش فاکتور برای ترجمه مدارک

تکمیل مدرک لیسانس در دانشگاه های نروژ سه سال طول می کشد. دو سال کارشناسی ارشد و سه سال دیگر مدرک دکترا نیز به طول می‌انجامد. همچنین می‌توانید مدرک کارشناسی ارشد پیوسته را انتخاب کنید که به شما اجازه می‌دهد لیسانس و کارشناسی ارشد خود را در یک زمان و به مدت پنج سال پشت سر بگذارید. این برنامه اغلب برای برنامه های معماری ، مدیریت بازرگانی ، مهندسی ، دندانپزشکی و حقوق ارائه می شود.

همزمان که در نروژ تحصیل می‌کنید ، می‌توانید برنامه‌ی دیگری را را که در یکی از رشته‌های تخصصی است در اسکاندیناوی نیز انتخاب کنید. این رشته از سیستم بولونیا معاف است و شامل شش سال تحصیل و موضوعاتی مانند نامزد پزشکی (cand.med) ، نامزد پزشکی دامپزشکی (cand. vet.med) ، کاندیدای روانشناسی (cand.psychol) و نامزد الهیات (cand.theol) می‌شود.

تحصیل در نروژ به زبان انگلیسی

اگر می خواهید در نروژ به زبان انگلیسی تحصیل کنید ، می‌توانید بیش از 200 رشته‌ی کارشناسی ارشد را که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، و بسیاری از رشته‌های کارشناسی را که انگلیسی آموزش می دهند ، انتخاب کنید. به عنوان مثال ، برنامه‌های زبان انگلیسی ارائه شده در دانشگاه اسلو شامل دروس علوم انسانی ، علوم اجتماعی ، حقوق ، الهیات ، ریاضیات و علوم طبیعی ، آموزش ، پزشکی ، دندانپزشکی ، انرژی ، توسعه ، مطالعات جنسیتی  و “نروژی برای دانشگاهیان” است که نیازی به هیچ دانش قبلی زبان نروژی ندارد.

تعرفه ترجمه رسمی مدارک در سال 1400 مشاهده کنید

برترین دانشگاه‌های کشور نروژ

  • دانشگاه اسلو: دانشگاه اسلو نه تنها جزو برترین دانشگاه‌های نروژ بلکه دارای رتبه ۱۳۱ رنکینگ جهانی است. این دانشگاه رتبه‌ی ۵۷ در اروپا را نیز از آن خود کرده است. این دانشگاه تا سال ۲۰۱۶ بزرگترین دانشگاه منطقه‌ی خود بود. رشته‌های این دانشگاه که قدیمی‌ترین دانشگاه نروژ است، حقوق، داروسازی، بهداشت و درمان، علوم انسانی و ریاضیات است. این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی رایگان است.
  • دانشگاه برگن: این دانشگاه از بزرگترین و بهترین دانشگاه‌های نروژ محسوب می‌شود و دارای ۷ دانشکده‌ی مجزا است. اما به تازگی دانشکده هنرهای زیرا و موسیقی نیز به جمع این دانشکده‌ها افزوده شده است.
  • دانشگاه علوم فناوری نروژ NTNU: این دانشگاه نیز جزو برترین دانشگاه‌های کشور نروژ است. بیشتر رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس می‌شود عبارتند از مهندسی کامپیوتر، زیست شناسی، بیوتکنولوژی، مهندسی شیمی، مطالعات کودکان، فناوری ارتباطات، مهندسی برق، زبانشناسی و ادبیات، هنرهای زیبا، کارشناسی و بازاریابی بین‌المللی، فناوری دریایی، علوم پایه، پزشکی، موسیقی، برنامه ریزی شهری.
  • دانشگاه قطب شمال، ترومسو: این دانشگاه که در شهر ترومسوی نروژ قرار دارد، از بزرگترین موسسات تحقیقاتی این کشور است. اما دانشکده‌های پزشکی، فنی مهتدسی، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم‌زیست و شیلات نیز از دیگر دانشکده‌های این دانشگاه بسیار بزرگ است.
  • دانشگاه اقتصاد: این دانشگاه در زمان تاسیس خود، اولین مدرسه‌ی تجاری نروژ محسوب می‌شد. از آن زمان به بعد به عنوان موسسه‌ی تحقیقاتی در زمینه‌ی اقتصاد، مدیریت تجارت محسوب می‌شد. اکنون نیز پذیرای دوستداران تحصیل به این رشته محسوب می‌شود. برای پذیرش در این دانشگاه باید کمی دقت کنید زیر از هر ۸ نیز تنها دو نفر در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند.

کلام آخر:

تحصیل در خارج از کشور، آرزوی بسیاری از افرادی است که به سادگی‌ نمی‌توانند در ایران تحصیل کنند. برخی نیز ترجیح می‌دهند در دانشگاه‌هایی تحصیل کنند که از نظر بار علمی، دارای رتبه بندی بالایی در رنکینگ‌های جهانی باشد.

کشور نیز به عنوان‌محلی که در آن زندگی می‌کنید می‌تواند از ویژگی‌های خاصی برخوردار باشد. نروژ از آن دست کشورهایی است که نه تنها برای تحصیل بسیار مناسب است، بلکه شرایط زندگی نیز در آن بسیار مناسب است.

دانشگاه‌های نروژ دارای رنکینگ بسیار بالا در رتبه بندی جهانی است. به همین دلیل مدارکی که از این دانشگاه‌ها دریافت می‌کنید، بسیار معتبر است و شما می‌توانید در هر کجای دنیا، به آن استناد نمایید.

برای اقامت و ادامه‌ی تحصیل در نروژ حتما همه‌ی گزینه‌های موجود را بررسی کنید و بهترین گزینه‌ای را که با شرایط شما مناسب است برگزینید. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر نروژ مسیری است که هر فردی دوست دارد آن را طی کند.

0 دیدگاه برای تحصیلات در دانشگاه‌های کشور نروژ

دیدگاهتان را بنویسید