دانشگاه‌های چین برای اپلای

یکی از کشورهایی که کعبه‌ی آمال بسیاری از جوانان برای تحصیل محسوب می‌شود، کشور چین است. چین به دلیل ارائه‌ی بورسیه‌های تحصیلی متنوع و معتبری که توسط وزارت علوم نیز مورد تایید هستند، همچنین از آنجا که بسیاری از این بورسیه‌ها همراه با دریافت فاند هستند، در جذب دانشجو از ایران تاثیر بسزایی گذاشته است.

علاوه بر موارد ذکر شده، دانشگاه‌های چین از رتبه بالایی در رنکینگ جهانی نیز برخوردار هستند. اگر تاکنون تحصیل در قاره‌ی اروپا از طرفداران بیشتری برخوردار بود، امروزه به دلیل داشتن هزینه ی کمتر، چین این طرفداران تحصیل را به خود جذب کرده است.در اینجا به اختصار به توضیحاتی در زمینه تحصیل در این کشور می‌پردازیم:

تحصیل در چین

جمعیت دانشجویان خارجی در کشور چین، چیزی بیش از 300000 دانشجو است. آنچه بیش از همه جاذبه‌ی تحصیل در کشور چین را برای این دانشجویان داشته است، انواع بورسیه‌هایی است که این کشور ارائه می‌دهد. به همین منظور ما به بررسی این بورسیه‌ها می‌پردازیم.

هزینه‌ی تحصیل در چین و بورسیه

این کشور جزو کشورهایی است که کمترین هزینه را در میان کشورهای دیگر برای تحصیل دارد. هزینه‌ها بر اساس مقطع و رشته‌ی مورد نظر می‌تواند متغیر باشد. استفاده از بورسیه می‌تواند گزینه ی مناسبی برای تحصیل به نظر بیاید.

تحصیل رایگان

هنوز این امکان برای تحصیل در چین میسر نیست. باید برای تحصیل هزینه‌هایی را تحمل نمایید، اما خود چین کمک هزینه‌هایی را برای شما در نظر گرفته است که می‌تواند جبران هزینه‌های پرداختی باشد. یکی از این راه‌ها کار دانشجویی در دانشگاه است که می‌تواند به شما کمک نماید تا از پس هزینه تحصیل بربیایید. بورسیه در چین در دو نوع کامل و بورسیه‌ی تحصیلی جزیی امکان پذیر است.

 

ثبت سفارش ترجمه برای اپلای

بورسیه تحصیلی کامل

در این نوع بورسیه دانشجو از پرداخت شهریه کاملا معاف است و ممکن است برخی هزینه های او را دولت پرداخت نماید. مهم ترین هزینه‌ها، یعنی هزینه اقامت در خوابگاه پرداخت می‌شود. اگر دانشجو در خوابگاه باشد هزینه رایگان و اگر در خارج از خوابگاه باشد مبلغی را دریافت می‌نماید.

دانشجویانی که در اوایل ماه ثبت نام نمایند، هزینه ماهانه ا به طور کامل دریافت می‌کنند و دانشجویانی که در نیمه دوم ماه ثبت نام می‌نمایند نصف کمک هزینه را دریافت می‌کنند. حدود 279 دانشگاه، این بورسیه را برای دانشجویان خود لحاظ می‌کنند. این دانشگاه‌ها عبارتند از :

  • موسسه تکنولوژی هاربین برای دانشجویان ممتاز
  • دانشگاه ژجیانگ برای دانشجویان خارجی
  • کالج زبان چینی و مطالعات خارجی بیجینگ برای معلمان خراج از کشور
  • دانشگاه مطالعات خارجی گواندونگ برای دانشجویان خارجی

باقی بورسیه‌ها برای کشورهای اتحادیه‌اروپا یا رشته‌ها و گروه‌های خاص در نظر گرفته شده.

بورس تحصیلی غیر کامل

این بورسیه همه ی هزینه‌ها را در بر نمی‌گیرد و تنها به پرداخت بخشی از آن می‌پردازد.

رشته‌های پرطرفدار دانشگاه‌های چین

از آنجا که رشته‌های پزشکی در چین به تازگی بدون نیاز به آزمون ورودی امکان پذیر شده‌اند یکی از رشته‌هایی است که طرفداران خاص خود را دارد. این رشته در میان دانشجویان خارجی علی‌الخصوص دانشجویان ایرانی با اقبال خوبی روبرو شده است.

پس از رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی، رشته‌های علوم انسانی و علوم پایه بیشترین متقاضی را دارند. پس از این رشته‌ها، رشته‌های کتابداری،مطالعات و مدیریت بایگانی، ژئوفیزیک، فلسفه مارکسیستی و علم بررسی و نقشه برداری بعنوان علوم ملی در این کشور از طرفداران خاص خود برخوردارند.

اما رشته‌هایی مانند دهان پزشکی، جغرافیا، اقتصاد، حقوق، روزنامه نگاری و ارتباطات، زیست شناسی، تاریخ کلمه ، مدیریت عمومی ، فلسفه و مهندسی هیدرولیک حتی در بین بومیان خود چین نیز از طرفداران کمتری برخوردار هستند.

مقطع کارشناسی در چین

همانند ایران، این مقطع در طی 3 یا 4 سال به پایان می رسد. زبان مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع، زبان انگلیسی است. به همین جهت برای اپلای کردن در این کشور باید ابتدا به اخذ مدرک تافل خود مبادرت ورزید. توجه کنید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی شما باید دارای معدل باید 14 باشد تا بتوانید برای اپلای اقدام نمایید. شانس پذیرفته شدن برای کسانی زیر 25 سال سن دارند بسیار بالاتر است. تحصیل در این مقطع چیزی حدود 3 تا 4000 دلار برای شما هزینه در پی خواهد داشت.

مقطع مستر

برای ادامه‌ی تحصیل در این مقطع ابتدا باید مقطع کارشناسی در این رشته را با معدل بالای 14 گذرانده باشید. نکته‌ی مهم در این مقطع این است که نیاز به مدرک زبان ندارید و بدون مدرک نیز می‌توانید برای اپلای اقدام نمایید. برای اپلای در این مقطع به مدارک زیر نیازمندید:

  • مدارک تحصیلی مقطع پیشین
  • ریز نمرات
  • رزومه تحصیلی
  • توصیه نامه اساتید
  • اپلیکیشن فرم

آنچه بیشتر شما را یاری می‌نماید داشتن یک رزومه کامل و بی عیب و نقص است. آموزش در این مقطع به دو زبان چینی و انگلیسی انجام می‌شود و زمانی بین 1 تا 2 سال از وقت شما را به خود اختصاص می‌دهد. داشتن سن تا 35 سال می تواند شانس شما را برای اپلای بالاتر ببرد.هزینه‌ی محاسبه شده در این مقطع میان 4000 تا 5000 دلار خواهد بود.

مقطع دکترا

دقت کنید که برخلاف مقطع قبلی این مقطع به زبان انگلیسی نیازمند است. اما در برخی از دانشگاه‌ها به هر دو زبان چینی و انگلیسی متون آموزشی را تدریس می‌کنند. طول مدت تحصیل حدود3 سال و هزینه ی نهایی حدود 5000 دلار خواهد بود.

سخن پایانی

اگر علاقه‌مند به تحصیل با هزینه های کمتر هستید و از دانش زبان قابل قبولی برخوردار هستید، ما به شما توصیه می‌کنیم تا کشور چین را برای تحصیل انتخاب نمایید. چین علاوه بر داشتن هزینه‌های کمتر و یا حتی داشتن بورسیه‌ها بسیار جذاب و شگفت‌انگیز، از آنجا که دانشگاه‌هایی با رنکینگ بالا در سطح جهانی دارد می‌تواند جایگاه ویژه‌ای برای تحصیل در میان کشورهای دیگر باشد.

هزینه‌های تحصیل در کشورهایی مانند کشورهای قاره‌ اروپا سر به فلک می‌گذارد، اما شما با نصف همان هزینه و در رشته‌هایی مانند پزشکی، حتی بدون نیاز به آزمون ورودی می‌توانید از تحصیل در این کشور لذت ببرید.

فقط فراموش نکنید برای تحصیل در دو مقطع کارشناسی و دکترا حتما به مدرک زبان نیاز دارید ولی برای تحصیل در مقطع مستر، با زبان چینی هم می‌توانید گلیم خود را از آب بیرون بکشید. منتظر چه هستید؟ چین در انتظار شماست! تنها کافی است اقدام کنید!

نویسنده: محمدرضا برچسب‌ها:, , , , ,
ثبت سفارش تماس با دارالترجمه
برای چت آنلاین در واتس‌اپ کلیک کنید
تلفن: 66469720-021 و 66469735-021
گفتگو با مدیر