بررسی هزینه های زندگی و اقامت در ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب قاره اروپا است که مقصد مهاجرتی بسیاری از ایرانیان است، این کشور با 60 میلیون جمعیت و میانگین سنی بالا یکی از مقاصد مهاجرتی اروپا است که پناهندگان و مهاجران زیادی از قاره آسیا و افریقا برای زندگی در شرایط بهتر به آن سفر می‌کنند، در این مقاله به بررسی هزینه‌ها و شرایط زندگی و اقامت در ایتالیا می‌پردازیم.

بررسی شرایط فرهنگی زندگی در ایتالیا

شاید بتوان گفت که به دلیل قرابت فرهنگی ایتالیا با ایران یک مقصد کاملا مناسب برای ایرانیان باشد، ایتالیا از نظر آب و هوا و فرهنگ کاملا با دیگر کشورهای اروپایی فرق می‌کند، مردم ایتالیا بسیار خونگرم و مهربان هستند و همانند ایران، تعارف کردن و تعریف کردن در فرهنگ ایتالیا جایگاه خاصی دارد.

راهنمای ترجمه مدارک برای اقامت ایتالیا

بررسی شرایط زندگی و کار در ایتالیا

اگرچه ایتالیا یک کشور توسعه یافته و صنعتی تراز اول در غرب است اما باید توجه داشته باشید که از نظر اقتصادی دارای پایین‌ترین رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا است اگرچه در سال‌های اخیر روند توسعه و رشد  اقتصادی در این کشور کمی سرعت گرفته است و در صنایعی مثل خودروسازی، مد و لباس و توریسم جایگاه ویژه‌ای یافته است. ایتالیا چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا است و جایگاه هشتم را در جهان از لحاظ تولید ناخالص ملی دارد. باید اضافه کنیم که شرایط اقتصادی در شهرهای شمالی ایتالیا به دلیل وجود شرکت‌های خصوصی متعدد و معتبر، به مراتب بهتر از سایر مناطق این کشور است.

علی‌رغم عدم وجود شرایط عالی کار در ایتالیا، اما امکان فعالیت در صنایعی مثل صنایع فلز کاری، ماشین آلات، مواد شیمیایی، کشتی‌سازی، پتروشیمی و تولید وسایل الکترونیکی برای مهاجران فراهم است. باید اضافه کنیم که کشور ایتالیا از نظر تاریخی و توریستی و همچنین برای علاقمندان به مد و فشن شرایط و پتانسیل بسیار مناسبی برای کار دارد.

هزینه‌های زندگی در ایتالیا

باید بگوییم که هزینه زندگی در ایتالیا نسبتا بالا است، ضمن این که نرخ بیکاری نیز در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالاتر است، بهترین شهرها برای زندگی که از نظر کیفیت شرایط زندگی مطلوب هستند استان‌های شمالی کشور ایتالیا است. بر اساس تحقیقات، 56 شهر از 110 شهر ایتالیا دارای کیفیت خوب یا قابل قبولی برای زندگی هستند. به طور کلی هزینه‌های اجاره خانه در شهر میلان و رم بسیار بالا است و در واقع می‌توان گفت شهر میلان و رم هزینه‌های اقامتی بالایی نسبت به دیگر شهرهای کشور ایتالیا دارند. هزینه‌های اجاره خانه بستگی به متراژ خانه و همچنین موقعیت مکانی منزل دارد به طور مثال اگر آپارتمان یا منزل مورد نظر شما در مرکز شهر واقع شده و یا دارای تعداد اتاق خواب‌های بیشتری باشد، مسلماً هزینه های بیشتری نسبت به دیگر خانه‌ها خواهد داشت.

در کشور ایتالیا میزان میانگین دستمزد ماهیانه 3650 یورو است و کمترین مقدار حقوق ماهیانه در کشور ایتالیا 920 یورو است و بیشترین حقوق ماهیانه در این کشور 16300 یورو مشخص شده است.

باید اضافه کنیم که نرخ دستمزد در کشور ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی چون آلمان، سوئیس، اتریش و … بسیار پایین‌تر است ضمن این که هزینه های زندگی در این کشور نیز بالا است، البته نسبت به سایر کشورهای اروپایی شرایط بهتری دارد. گران‌ترین شهرهای ایتالیا به ترتیب رم، میلان و بولونیا هستند و ارزانترین آنها پیزا، پادوا و تورین است.

یکی از مهم‌ترین مزایایی که کشور ایتالیا به سایر کشورهای همسایه خود دارد، فراهم ساختن امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی و تحصیل رایگان در این کشور است. میزان درآمد در کشور ایتالیا به نسبت بسیاری از کشورهای پیشرفته اروپایی کمتر است اما باید اشاره داشت که هزینه های زندگی در این کشور نیز به مراتب کمتر است.

دریافت پیش فاکتور با تعرفه 1400 برای ترجمه مدارک ایتالیا

شرایط مهاجرت به ایتالیا

اگر قصد دارید به این کشور مهاجرت کنید اولین اقدام شما باید آموختن زبان ایتالیایی باشد در ایتالیا درصد کمی از جمعیت به زبان انگلیسی آشنایی دارند، پس اگر قصد اقامت در این کشور را دارید به ویژه در مورد افرادی که به دنبال کسب ویزای تحصیلی هستند آموزش زبان ایتالیایی یک اولویت  است. البته دانستن زبان انگلیسی نیز یک امتیاز مثبت است و به شما در یافتن شغل بسیار کمک خواهد کرد.

هزینه تحصیل در ایتالیا

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا نسبتا بالا است و به حدود 800 تا 6000 یورو می رسد و دانشجویان باید این مبلغ را در روز ثبت نام به دانشگاه پرداخت کنند، البته امکان تحصیل رایگان در برخی از استان‌های ایتالیا برای دانشجویان خارجی ممکن است. باید  اضافه کنیم که  دانشجویان برای یک زندگی عادی این کشور به حدود 400€ تا 1000€ (یورو) در ماه نیاز دارند از طرفی دانشجویان در ایتالیا می‌توانند بر اساس قوانین تا سقف 20 ساعت در هفته کار کنند. این شرایط باعث می شود تا مهاجرت تحصیلی به ایتالیا بسیار پرطرفدار باشد.

مزایا و معایب زندگی در ایتالیا

اگر بخواهیم به مزایا و معایب زندگی در ایتالیا بپردازیم از جمله مزایای اقامت در این کشور می‌توان به هزینه کم زندگی دانشجویی و اعطای بورس تحصیلی، زیبایی و طبیعت بکر کشور ایتالیا، امکان سفر به اکثر کشورهای معتبر اروپا، نزدیکی فرهنگ این کشور به فرهنگ مردم ایران اشاره کرد، معایب اخذ اقامت در این کشور نیز شامل سخت بودن زبان رسمی کشور ایتالیا جهت یادگیری، نرخ بیکاری نسبتا بالا، عدم ساختار مناسب سیاسی و اقتصادی در ایتالیا، طولانی بودن مراحل اخذ اقامت ایتالیا برای یک خارجی و تغییر سریع قوانین در کشور ایتالیا می‌شود.

0 دیدگاه برای بررسی هزینه های زندگی و اقامت در ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید